وبلاگ مسکن مداح

جديترين خبرها و دانستنیهای ساختمان و بازار مسکن

پیشنهاد اخذ مالیات از خانه‌های خالی برای کمک به مسکن کم‌درآمدها

کارشناس اقتصاد مسکن با تأکید بر این‌که اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سکنه راه‌حل عقلانی برای حل این معضل در کشور است پیشنهاد داد دولت درآمد حاصل از این کار را به تأمین مسکن افراد کم‌درآمد اختصاص دهد.

فردین یزدانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به ظرفیت خانه‌های خالی از سکنه برای اقتصاد و بخش مسکن کشور،‌ اظهار کرد:‌ این خانه‌ها همچنان در بازار مسکن وجود دارند و حاصل تخصیص سرمایه بد در بازار است.

وی تصریح کرد: در واقع تخصیص سرمایه در بازار ساخت‌وساز متوسط و کم‌درآمد به‌خوبی صورت نگرفته و اساساً در برخی موارد نیازی به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مسکن وجود نداشته است.

وی با اشاره به راهکارهای استفاده از ظرفیت خانه‌های خالی افزود: یکی از ابزارهای مؤثر و مناسب در این بخش، وضع مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه است.

کارشناس اقتصاد مسکن دریافت مالیات از این خانه‌ها را در گروی وجود یک سامانه جامع عنوان کرد و گفت:  اولین نیاز وضع مالیات بر خانه‌های خالی این است که سامانه جامع املاک و مستغلات راه‌اندازی شود که هنوز این کار انجام نشده است.

یزدانی اخذ مالیات از مالکان خانه‌های خالی از سکنه را یک راه‌حل عقلانی برای رفع این مشکل در کشور دانست و افزود: دولت می‌تواند از منابع حاصل از این کار برای کمک به مسکن اقشار کم‌درآمد کشور استفاده کند.

به گزارش تسنیم، بنا بر گفته وزیر راه و شهرسازی حدود ۲٫۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در سراسر کشور وجود دارد که ارزش آنها حدود ۲۵۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *